Svadby Tipy a rady

Kapela alebo DJ?

Rozhodovali ste sa niekedy medzi objednaním kapely alebo DJ-a na vašu svadbu? Existuje veľmi jednoduché riešenie, ktoré pravdepodobne uspokojí všetkých. Je ním kombinácia oboch typov umelcov.

Koho vybrať?

Rozhodovali ste sa niekedy medzi objednaním kapely alebo DJ-a na vašu svadobnú hostinu? Aká hudba na svadbu je najvhodnejšia? Prikláňa sa jedna časť rodiny k hudobnej skupine, no tá druhá by chcela skôr reprodukovanú hudbu? Existuje veľmi jednoduché riešenie, ktoré pravdepodobne uspokojí všetkých. Je ním kombinácia oboch typov umelcov. 

Napriek tomu, že naši DJ-i sú zvyknutí odohrať väčšinu svadobných hostín sami, kombináciu so šikovnou a profesionálnou kapelou uvítajú vždy. Ako takéto spojenie prebieha v praxi? Dôležitým faktorom je hudobný štýl, ktorom sa vystúpenie kapely nesie. Je rozdiel pozvať si skromnú cimbalovku, ktorá hrá jemné ľudové melódie v prestávkach a plnohodnotnú sedemčlennú eventovú kapelu, ktorá roztancuje dav. V prvom bode sa manažér, frontman, resp. primáš kapely spojí s našim DJ-om telefonicky alebo prostredníctvom e-mailu. V tejto komunikácii si dohodnú technické, dramaturgické a časové detaily. Väčšina skúsených kapiel má vopred pripravený orientačný playlist, ktorý dokáže DJ-ovi v predstihu zaslať, aby tomu prispôsobil svoju hudobnú produkciu. Nechceme predsa, aby hrala kapela aj on tie isté pesničky. 🙂

Ako DJ spolupracuje s kapelou?

Dôležitou vecou, na ktorej si dávame záležať, je zvuková technika. S hudobníkmi sa teda vopred snažíme dohodnúť na tom, aby pre svoje vystúpenie použili náš zvukový systém, ktorý prispôsobíme ich požiadavkám. Robíme to z viacerých dôvodov – kapela si nemusí nosiť vlastné reproduktory, takže sa môžu ušetriť nejaké financie za prenájom a dopravu. V sále tým pádom nezaberieme zbytočne veľký priestor a parket môže zostať dostatočne priestranný. Výsledný vizuál stage-u teda zostáva decentný a nie zbytočne prekombinovaný, čo istotne oceníte vy, rovnako ako aj oko kameramana a fotografa. 

Počas svadobnej hostiny sa podľa atmosféry, nálady a dohody striedajú tanečné kolá medzi kapelou a DJ-om, čím sa hudobne vhodne dopĺňajú. Existuje množstvo skladieb, ktoré sú v originálnom znení nie príliš dynamické a DJ by sa im pravdepodobne vyhol. Avšak, ak ich kapela preinterpretuje do veselšej formy, vaši hostia sa zabavia aj pri hudbe, ktorú by v tanečnom kole pravdepodobne nečakali. Raz darmo – naživo je naživo a aj my si myslíme, že ak je skladba prespievaná a podaná vkusne, dokáže hostí zaujať, aj vtedy, keď by ju náhodou nepoznali. Na druhej strane, poznáme veľa pesničiek, ktoré znejú azda najlepšie v pôvodnej verzii a máloktorá skupina by si na ne trúfla – takže tu opäť vyhráva DJ. Tí naši skladby medzi sebou mixujú, takže prechod z jednej do druhej je plynulý, harmonický, bez zbytočného ticha a hlavne nenaruší chod zábavy. 

Radi zdôrazňujeme fakt, že výborná zábava je našim spoločným cieľom. Aj preto si na vzájomnej spolupráci kapely s DJ-om dávame mimoriadne záležať. V rámci svadby spolu intenzívne komunikujú, analyzujú publikum a operatívne riešia neštandardné situácie tak, aby výsledný efekt bol čo najlepší. Ak sa napríklad DJ počas tanečného kola kapely dozvie, že večera bude 10 minút meškať, nenápadným spôsobom požiada frontmana, aby do kola pridal podľa možnosti ešte 1-2 skladby. Tým pádom sa eliminuje prestoj a zbytočne dlhá prestávka spojená s čakaním na jedlo. Takýchto operatívnych situácií nastáva počas svadobného dňa množstvo, no vďaka ich elegantnému riešeniu o nich hostia nevedia a často ani mladomanželia. Tak to má predsa byť!

Čo sa deje po polnoci?

DJ-i z Fashion Sound sú zvyknutí nerobiť po polnočnom programe zbytočné prestávky. Ak je kapela v týchto hodinách ešte stále prítomná, táto skutočnosť príde naozaj vhod. Je to preto, lebo v čase kedy muzikanti musia po náročnom kole oddychovať, DJ ich doplní a zábava môže pokračovať bez prerušenia. Pri tom oddychu sa na chvíľku pozastavme. Častým kameňom úrazu pri svadbách, na ktorých hrala iba kapela, bol práve čas po polnoci. Väčšina kapiel si skutočne potrebuje po náročnom hraní na hudobnom nástroji urobiť na niekoľko minút prestávku, aby si oddýchla. Je to úplne pochopiteľné, no treba s týmto faktom rátať.

Teraz, keď nie sme uprostred tanečnej zábavy, sa to predstavuje veľmi ťažko, ale skúsme to: Hodinky ukazujú 2:00 ráno a vy sa s vašimi hosťami v tej správnej nálade bláznite na parkete. Kapela už hrá minimálne 30, ak nie 40 minút bez prestávky a nevládze: Potrebuje si sadnúť, napiť sa, uvoľniť si ruky a hlasivky, ísť na toaletu. Zábava sa v tom momente preruší, hostia sú nútení nájsť si inú aktivitu. Áno, prestávky sú z dramaturgického hľadiska dôležité, no v takomto pokročilom čase nie príliš vhodné. Veľmi ľahko sa totiž stane, že pri klesajúcej tanečnej nálade sa hostia začnú pýtať, či už nie je ten správny čas na odchod domov. Zo skúsenosti vieme, že av takomto čase odíde niekoľko párov, je veľká šanca, že tým motivujú aj ďalšie, ktoré o odchode zatiaľ len uvažovali, no v tom momente sa rozhodnú, že splynú s „davom“ a poberú sa aj oni. Ľahko sa môže stať, že sa stratí 50-60% svadobných hostí počas jednej takejto prestávky, a potom v ďalšom kole sa atmosféra vracia naspäť len veľmi ťažko. Ak by na takejto svadbe bol aj DJ, počas oddychu kapely by mohol v tanečnom kole pokračovať a tých, ktorí by mali stále chuť a energiu, vytancovať dosýta.

Ako je to s hudobnými želaniami?

S pribúdajúcim časom rastie aj odvaha zo strany hostí navštíviť hudobníkov a vypýtať si svoj obľúbený party hit. Kapela má v repertoári len obmedzené množstvo skladieb, preto je vysoko pravdepodobné, že situáciu zachráni opäť DJ, ktorý je na takéto momenty pripravený. Samozrejme, nie každé hudobné želanie je vhodné splniť presne v danom momente. Skúsený DJ však dokáže takúto situáciu odkomunikovať a skladbu si v prípade potreby poznačiť na neskôr, kedy sa bude viac hodiť do koncepcie. Niekedy nastane taká situácia, že príde želanie, ktoré je netanečné, príliš neznáme, či iným spôsobom nevhodné. V takomto prípade sa prianie odloží na neskôr alebo DJ navrhne vhodnú alternatívu, ktorá neurazí a uspokojí všetky strany. Hudobný archív každého nášho DJ-a je vďaka jeho dlhoročným skúsenostiam mimoriadne bohatý, takže sa s ním určite dohodnete. Sme tu predsa pre vás! 🙂 

Zvukár – áno/nie?

Svadba, na ktorej účinkuje viacčlenná kapela, bezpodmienečne vyžaduje prítomnosť zvukára. Možno si myslíte, že jeho úlohou je len dohliadať na hlasitosť, no v skutočnosti má toho na starosti omnoho viac. Je prítomný už počas príchodu kapely a zvukovej skúšky, ktorá sa v  ideálnom stave realizuje ešte pred príchodom svadobných hostí do sály. Počas skúšky nastavuje parametre každého hudobného nástroja, ktorý bude použitý, rovnako ako speváckych mikrofónov. Tie musia znieť v absolútnej harmónii všade v priestore, kde to je potrebné, najčastejšie predovšetkým na parkete. Zvukár sa taktiež postará o čo najlepší zvukový komfort každého jedného člena kapely tak, aby sa dobre cítil, aby počul to, čo hrá, a teda podal výborný výkon. 

Počas zvukovej skúšky, a ak je to možné aj počas svadobnej hostiny, sa zvukár nenápadne pohybuje približne po tých miestach, pre ktoré je hudba primárne určená. Veľký dôraz kladieme na zrozumiteľnosť a dynamiku zvuku, preto parametre a pomery zvukových vstupov regulujeme počas celého trvania vystúpenia. Áno, v konečnom dôsledku zvukár riadi výstupnú hlasitosť tak, aby hudba nebola príliš hlučná a nevadila hosťom, no ani aby nebola príliš potichu, kedy by ju bolo ťažké rozoznať. Taktiež dohliada na pomery hlasitosti kapely voči hudbe od DJ-a, resp. moderátora a príhovorov. 

Mnohé kapely majú vlastných zvukárov, ktorých si na svadbu so sebou prinesú, čo je výhodou, keďže tí sú s kapelou dokonale zohraní a zvuková skúška trvá len veľmi krátko. Iné kapely tvrdia, že zvukára nepotrebujú, čo vo väčšine situácií nie je pravda. Výsledkom je často nevyvážená, nezrozumiteľná hudobná produkcia, ktorá sa nepríjemne počúva a ešte ťažšie sa pri nej zabáva. Problém je jednoduchý – nie každý hudobník má cit pre zvuk ako taký a navyše, kapela počuje len zvuk na stage-i, narozdiel od zvukára, ktorý sa pohybuje po sále a počúva, aký zážitok z neho majú ostatní hostia. 

Pre všetky takéto prípady vám radi pomôžeme a zabezpečíme vlastného zvukára, aby bol pocit z vystúpenia kapely, DJ-a a ostatných telies čo najpríjemnejší. 

Zhrnutie na záver

Objednať si kvalitnú kapelu na svadbu je vždy dobrý nápad. Spýtajte sa na ňu, preverte si referencie od iných ľudí, ktorí ju zažili, nájdite ich stránky na webe, či sociálnych sieťach, vypýtajte si orientačný playlist skladieb. Počítajte s tým, že plnohodnotná eventová kapela stojí málokedy menej ako tisíc eur, často viac než dvetisíc. Ich profesionalita, ľudskosť, skúsenosti a hudobná pestrosť za to však určite stojí. Radi vám ponúkneme naše tipy na svadobné kapely, ktoré sme osobne zažili, urobili perfektnú zábavu a vždy sa na ďalšiu spoluprácu mimoriadne tešíme. Taktiež vám radi bezplatne preveríme ich cenu a dostupnosť, keďže bookingy robievajú približne na rok vopred. 

Pokiaľ je to možné, doplňte ku kapele aj skúseného DJ-a. Ak to bude niektorý z tých našich, postará sa o moderovanie, svadobné hry, tradície a po hudobnej stránke sa bude s kapelou výborne dopĺňať. Vyhnete sa prestojom a zbytočným prestávkam. 

Ak ste sa rozhodli objednať si „len“ DJ-a, nemajte strach. Vďaka našim skúsenostiam sa o zábavu a program na vašej svadbe radi postaráme. Vaše otázky veľmi radi zodpovieme telefonicky, e-mailom, prípadne sa radi nezáväzne stretneme a pomôžeme vám. 

Ak ste ešte len na začiatku a o svadbe len premýšľate, hľadáte priestor, odporúčame vám cateringovú spoločnosť La Reunion pri Trnave.
Radi vám zabezpečia nie len krásne priestory, ale aj chutný catering a ubytovanie a to v ich priestoroch v Ružindole a Šúrovciach.

 

Ak vám tento článok akokoľvek pomohol, prípadne si myslíte, že môže pomôcť iným, budeme si vážiť, ak ho budete zdieľať napríklad na Facebook-u. Ďakujeme a tešíme sa na vaše príbehy! 

Páčil sa Vám článok?

Kategórie: Svadby Tipy a rady

Publikované: 28. januára 2022